Close

Maj 11, 2017

Lodówka – jak oszczędzać na prądzie?

Rachunki, rachunki, rachunki, otaczają nas rachunki, płacenie rachunków jest chyba najmniej przyjemną aktywnością, jaka na nas spoczywa. Wszystkich ogarnia, comiesięczny strach, że nasze ciężko zarobione pieniądze znikną jak tylko w skrzynce pojawi się rachunek. Najbardziej drażnią nas rachunki za energię. Chociaż większość porad, jakie dotyczą oszczędzania prądu są łatwe i mogą zostać wcielone do codziennego życia, to jednak wybieramy wygodę. Przecież poza niższym rachunkiem za prąd, jako bonus mniejsze zużycie energii pomogą środowisku.

Lodówki są zazwyczaj w pierwszej trójce urządzeń energetycznych, które wykazują największe zużycie energii w domu, tuż za nimi są suszarki i klimatyzator. Lodówki to trudniejszy orzech do zgryzienia od tych dwóch pozostałych, gdyż po prostu można łatwo powstrzymać się od korzystania z suszarki lub klimatyzatora, jest nieco trudniejsze w przypadku lodówki.


Ile prądu kosztuje uruchomienie lodówki?

Typowa lodówka pomieści około 400-500 litrów i może użyć około 495kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada cenie około 163,35 zł, w oparciu o cenę kWh – sprawdź na EnergiaDirect.pl. Stawki za prąd różnią się, ale zwykle około 13 procent rachunku za energię elektryczną może być przypisana do kosztów jakie generuje lodówka. Oczywiście jest to nieuniknione, gdyż lodówki muszą być „na chodzie” przez 24 godzin dziennie, aby utrzymać świeże jedzenie.

Wielkość i rodzaj lodówki

Mając większą lodówkę poniesiemy większe rachunki za prąd! Musisz zastanowić się czy naprawdę potrzebujesz tak dużej jednostki, zwłaszcza jeśli mieszkasz w małym gospodarstwie domowym, składającym się zaledwie z dwóch lub trzech osób.

Inną zmienną wpływającą na wysokość rachunku jest typ z lodówki. Dzięki nowej technologii, takich jak inteligentne możliwości, ekran LCD, LED, obieg powietrza,, nawiew można ograniczyć pobór energii i to znacząco. Weźmy na przykład lodówkę Liebherr 585L. Posiada ona szklane drzwi, oraz cały zestaw intuicyjnej technologii, ale wykorzystuje aż 517kWh na rok.

Najbardziej oczywistym wskaźnikiem efektywności energetycznej lodówki jest jej kategoria energetyczna. Każda nowa lodówka musi spełniać minimalny rating energii, a to zaowocowało że w lodówkach z roku na rok umieszcza się nowoczesne zastosowania, aby procent zużycia był bardziej ekonomiczny. Weźmy na przykład lodówkę Electrolux 540L. Oferuje ona pięciogwiazdkowy rating energii tj. klasę A++, co sprawia, że jest liderem w swojej klasie. Odpowiada to 282kWh pobieranej energii rocznie.

Gdzie znajduje się lodówka i co jest w środku?

Ustawienie lodówki w idealnej lokalizacji zapewnia, że wykonuje ona swoją pracę nienagannie. Umieszczenie jo w gorącej lub ciasnej przestrzeni może utrudnić pracę, bowiem urządzeniu trudniej zachować niską temperaturę. Kupując nową lodówkę, warto zmierzyć wielkość zagłębienia, gdzie będzie ona ustawiona – bowiem będziemy chcieli dużo miejsca po bokach i z tyłu, aby zapewnić cyrkulację powietrza. To jak z dobrze dopasowanym garniturem, nie chcesz, aby twoja lodówka „czuła”, że jej ciasno, zacznie się „dusić” i pobierać więcej energii.
Podobnie, ważna jest ilość jedzenia w lodówce, może również wpływać na sprawne działanie. Wierzcie lub nie, ale posiadając więcej żywności w lodówce to przejawia ona bardziej wydajny proces chłodzenia. Pokarmy są schładzane równomiernie, bowiem nie ma zbyt wielu wolnych przestrzeni, nie marnujemy energii, aby zachować chłodne, puste miejsca w lodówce.

Zatem nie tylko dla dobrego samopoczucia, warto mieć pełną lodówkę, jak się okazuje może być również korzystne dla Twojego rachunku za energię elektryczną! Tym samym jednak umieszczenie gorącego jedzenia w lodówce może sprawić, że lodówka pracuje ciężej, aby utrzymać stałą temperaturę.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć koszty pobierania energii przez lodówkę?

Istnieje kilka prostych metod, aby utrzymać niskie koszty. Oto one:

Dopasować ustawienia temperatury w celu osiągnięcia równowagi pomiędzy ekonomią i utrzymaniem świeżej żywności, wolne od bakterii – zwykle jest to tmp. 4 ° C w komorze głównej, 0 ° C, w pojemniku na -18 ° C w zamrażarce.

Otwórz drzwi tylko na krótko i unikaj długich okresów, gdy drzwi są uchylone, zwłaszcza przy pakowaniu zakupów, zdarzają się takie chwile. Wiedzieć, co jest w lodówce i uzmysłowić sobie, co chcesz wyjąć przed otwarciem drzwi, aby do środka nie wpadło ciepłe powietrze.

Sprawdź więcej porad o tym jak oszczędzać energię elektryczną na cenakwh.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *