Close

Luty 17, 2017

Oszczędzaj na prądzie poprzez urządzenia

Mądrze użytkuj sprzęt, taką radę usłyszymy zawsze, kiedy zapytamy o sposoby oszczędzania. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie sprzęt mamy.

Ile to razy czytałeś, aby wyłączyć płytę indukcyjną albo piekarnik kilka minut przed czasem. Gotowana czy pieczona potrawa dojdzie pod wpływem temperatury palnika czy nagrzanej komory. Ten trik nie zadziała z na wszystkich urządzeniach, nie wyłączymy czajnika elektrycznego zanim zacznie się gotować woda, to było by nie poważne. Dlatego należy wyrobić w sobie zwyczaj nalewania do czajnika elektrycznego i gazowego tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzeba. Woda szybciej się zagotuje, jak twierdzą eksperci zaoszczędzimy na energii i gazie. Jakie jeszcze urządzenia można mądrze wykorzystywać? Okazuje się, że wszystkie, da każdego można stworzyć własny plan postępowania. Głównie chodzi o eliminację trybu stand-by.

Czym jest stand-by

Tryb czuwania został dodany do urządzeń elektrycznych, aby oszczędzać prąd. Czuwanie obniża ilość pobieranych kWh, a jak wiadomo ceny prądu nie chcą tanieć same z siebie, aby zyskać obniżkę należy zmieniać cennik podpisując nową umowę – czyli zmieniając sprzedawcę energii, dlatego stand-by miało nam pomagać. Obniżenie zużycia energii z 63 wat na 0,68 wat, stanowi różnicę. Niestety, nawet takie obniżenie jest zagrożeniem dla rachunku, gdyż nawet tak niski pobór energii jest widoczny na rachunku za energię. Całkowita moc czuwania wykorzystywana przez to gospodarstwo domowe łącznie może wynosić 70 W, w ciągu roku 365-dniowego będzie to więcej niż 600 kilowatogodzin (kWh), czyli około 396 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *