Oszczędzanie energii elektrycznej – wskazówki ogólne
To proste, aby obniżyć płacone każdego miesiąca rachunki. Ilość urządzeń działających w oparciu o energię elektryczną jest w naszych domach coraz większa. To już nie tylko lodówka, pralka i telewizor, ale też zmywarka, czajnik, komputer, drukarka, dekoder czy telefon. W niektórych przypadkach do tej grupy należy dodać ogrzewanie. Nieracjonalne korzystanie z tych urządzeń znajduje swoje odbicie w naszym portfelu.
Oszczędzanie energii elektrycznej to również korzyść dla środowiska. Do wytworzenia energii w większości przypadków wykorzystywane są cenne, nieodnawialne surowce naturalne, takie jak węgiel i woda. Im więcej energii pobieramy z naszych gniazdek, tym większemu uszczupleniu ulegają te zasoby.
Pamiętaj, by papierki po śniadaniu i napojach wyrzucać do odpowiednich pojemników. Opakowania wyprodukowane z surowców odzyskanych z odpadów pozwalają ograniczyć zużycie energii i wydobycie cennych surowców naturalnych.
Sprawna, dobrze zaplanowana instalacja elektryczna to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale też oszczędność energii w przyszłości. Budując dom przemyśl dokładnie ilość urządzeń w poszczególnych pomieszczeniach oraz zadbaj o wszystkie zabezpieczenia.
Kiedy ogrzewamy budynek, nawet potowa ciepła ucieka przez dach i ściany. By temu zapobiec warto przeprowadzić prace termoizolacyjne. W ten sposób koszty ogrzewania zmniejszą się nawet o 1/3. Ilość ciepła uciekającego z pomieszczenia zminimalizujesz montując w oknach żaluzje lub wieszając zasłony.
Obliczenia wykonywane przez specjalistów pokazują, że obniżenie temperatury w domu o 1 stopień pozwala zaoszczędzić 6% całej zużywanej energii. Oczywiście nie oznacza to, że masz marznąć w imię oszczędności. Po prostu obniż temperaturę w pomieszczeniach, w których możesz to zrobić. np. w sypialni czy w kuchni.
Przez nieszczelne okna potrafi uciec sporo ciepła. Od czasu do czasu zatem wykonaj przegląd stolarki okiennej i drzwiowej: sprawdź czy nie ma szczelin, przy zawiasach, czy uszczelki nie są uszkodzone.
Na ogrzewanie przypada nawet 70% całej zużywanej w domu energii. Warto zatem postawić na rozwiązania, które pozwolą, obniżyć koszty, takie jak pompa ( ciepła, która pobiera energię z otoczenia (np. z ziemi) czy piec akumulacyjny.
Kiedy me ma Cię w domu ogrzewanie nie musi pracować na pełnej mocy. Wychodząc do pracy, ustaw i temperaturę na 14 -16 stopni.
Kolektory bazują na naturalnym i darmowym źródle energii, czyli słońcu. Odebraną od niego energię transportują poprzez płyn solarny do zasobnika z wodą użytkową. Oznacza to niższe rachunki i korzyści dla środowisk, bo kolektory nie produkują zanieczyszczeń.
Oświetlenie – jak oszczędzać prąd?
Sztuczne oświetlenie nie tylko pobiera energię, ale też może podnieść temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Zamiast zatem włączać wszystkie możliwe źródła światła w biurze, poodsłaniaj okna. Wykorzystanie światła dziennego zwiększysz dzięki utrzymywaniu okien w czystości. Warto także postawić na jasne kolory ścian, które dodatkowo rozjaśnią wnętrza.
Standardowe żarówki, które energię przekształcają głównie w ciepło (naw w 90%) zamiast w światło, są nieefektywne. Zadbaj także o odpowiednie oprawy świetlne i o to by były czyste. Dzięki czemu zwiększysz wydajność oświetlenia. W przypadku dużych pomieszczeń warto pomyśleć także o zwiększeniu liczby niezależnych stref oświetlenia, którą w zależności od potrzeb można zgasić.
Oszczędności w biurze
W świecie drukarki mają swoich zwolenników i przeciwników, dotyczy to zarówno modeli laserowych jak i atramentowych. Porównania obu rodzajów drukarek dotyczą najczęściej szybkości i jakości druki oraz kosztów eksploatacji. A jak jest z poborem prądu? Jeśli wziąć pod uwagi modele z tej samej półki cenowej, lepiej wypada drukarka atramentowa.
Energooszczędne drukowanie opiera się nie tylko na odpowiednim modelu sprzętu i pamiętaniu o tym by go wyłączać. Pobór prądu zminimalizujesz także korzystając z opcji drukowania dwustronnego i kupując papier z makulatury gdyż jego produkcja pozwala zaoszczędzić nawet 70% energii.
Drukarka, w przeciwieństwie do komputera nie jest urządzeniem, z którego korzystamy cały czas. Pomimo tego zdarza się, że przez osiem godzin naszej pracy w biurze znajduje się w trybie czuwania. A to oznacza dodatkowy pobór prądu.
Laptopy pobierają kilkukrotnie mniej energii niż komputery stacjonarne. Kalkulatory energii elektrycznej podają, że laptop pracujący 8 godzin dziennie kosztuje nas w skali roku ok. 100 zł. Natomiast komputer stacjonarny składa z naszego portfela 4 razy tyle. Oczywiście kwoty te są uzależnione nie tylko od modelu komputera jego procesora, karty dźwiękowej i graficznej, ale także programów z jakich korzystamy oraz pracy w trybie online czy offline. Kupując nowy sprzęt do swojego biura, warto zwrócić uwagę na te parametry.
Wbrew pozorom wygaszacz ekranu nie minimalizuje zużycia energii. Lepiej całkowicie z niego zrezygnować, gdyż wówczas ekran po ok. 10 minutach samoistnie się wyłącza. A Ty, mając np. dwugodzinne spotkanie z klientem, nie marnujesz niepotrzebnie energii.
Większość nowych modeli komputerów posiada funkcję oszczędzania energii. Dzięki niej obszary komputera, których ni wykorzystujesz podczas pracy przechodzą w swego rodzaju tryb uśpienia. Taka opcja pozwala zmniejszyć pobór energii nawet o 20 proc.
To prosta zasada: im większy ekran, tym większy pobór prądu. Jeśli zatem Twoja praca nie wymaga dużego monitora warto zaopatrzyć się w mniejszy model.
Prąd w kuchni zobacz jak oszczędzać
Do kuchni najlepiej sprawdzą się naczynia dobrze przewodzące ciepło. np. ze stali szlachetnej czy emaliowanej z płaskim dnem i idealnie dopasowaną pokrywką. Pozwalają one na szybsze podgrzanie posiłku i znacznie dłużej utrzymują ciepło. Kupując nowe garnki zwróć także uwagę, by ich średnica była idealnie dopasowana do pola grzewczego płyty.
Kupuj przezroczyste pokrywki. Dlaczego? Bo będziesz widzieć, co dzieje się w garnku bez konieczności podnoszenia pokrywki. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało, a potrawa szybciej osiągnie odpowiednią temperaturę.
Niepotrzebna woda. Kiedy przygotowujesz kawę czy herbatę, makaron lub ryż do garnka i czajnika wlewaj tylko niezbędną w danym momencie ilość wody. Więcej wody to dłuższy czas gotowania i więcej zużytego prądu.
Planując zakup nowego czajnika, postaw na model z płytką grzewczą a nie grzałką. Możesz w nim gotować nawet bardzo małą ilość wody, a jak wiadomo im mniej wody, tym krótszy czas gotowania, a im krótszy czas, tym mniejszy pobór energii.
Zmywarka pozwala oszczędzić nie tylko wodę i detergenty. ale też energię. W porównaniu ze zmywaniem ręcznym nawet o połowę.
Lodówki i lodówko-zamrażarki to urządzenia, które są podłączone do prądu całą dobę. W ich przypadku możesz jednak zminimalizować zużycie energii. Wystarczy, że będziesz pamiętać o regularnym rozmrażaniu zamrażarki (warstwa lodu zwiększa pobór prądu) i ustawisz optymalną dla funkcjonowania sprzętu temperaturę. Jest to 7 stopni dla chłodziarki i -18 dla zamrażarki.
W kuchence indukcyjnej ciepło powstaje wyłącznie w miejscach, w których jest potrzebne, czyli na dnie garnka. Dzięki temu płyta indukcyjna w porównaniu z płytą ceramiczną czy gazową wykazuje najkrótszy czas gotowania i stygnięcia, co przekłada się na najmniejsze zużycie energii i najniższe koszty gotowania.
Salon – ile prądu pobiera?
Kupując telewizor, odkurzacz czy klimatyzator, zwracaj uwagę na jego klasę energetyczną, czyli ilość prądu jaką urządzenie zużywa podczas pracy. Klasy oznaczane są literami, od A do G. przy czym A oznacza klasę najwyższą a G najniższą.
Większość nowych modeli telewizorów wyposażona jest w funkcję Eco. Umożliwia ona przejście do trybu niskiego poboru energii.
O wyłączaniu sprzętu zapominają nie tylko dzieci. Jeśli podczas zajęć korzystaliście z projektora lub oglądaliście film, nie zapomnij wyłączyć urządzeń po zakończeniu pracy. Nie tylko na pilocie.
Energia dla firm
Klimatyzacja to w większych firmach w zasadzie norma. Jeśli chcemy, by pracowała wydajnie. musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i serwisowaniu. Warto też pamiętać o kilku zasadach. które pozwolą zmniejszyć pobór energii.
Kiedy w biurze nikogo nie ma, kaloryfery ogrzewają wyłącznie powietrze a z Twojego portfela niepotrzebnie znikają pieniądze. Pamiętaj, zatem by wychodząc z biura zmniejszyć temperaturę na termostacie, a na weekend zakręcić grzejniki.