Close

Listopad 13, 2017

Wysokie rachunki za energię? Jest na to rada!

Pewnie niejednego z nas zdziwiła wysokość faktury za prąd. Oczywiście zdarza się, że jest to pomyłka – czy to systemu do wystawiania faktur czy błąd ludzki. Najczęściej jednak rachunek sami sobie nabijamy poprzez nie oszczędzanie energii.

Błąd w rachunku za prąd

Jeśli rachunek za energię elektryczną jest według odbiorcy zawyżony to ma on prawo do złożenia reklamacji. Nie można bowiem wykluczyć, że winą wysokiego rachunku za prąd jest źle działający licznik prądu albo błąd systemu. Wówczas na piśmie należy złożyć reklamacje, w której należy określić przedmiot reklamacji, numer klienta i podstawowe dane osobowe. Jeśli firma energetyczna udostępnia narzędzie – eBOK, czyli elektroniczne Biuro Obsługi Klienta to można złożyć reklamacje za pomocą tego kanału. Przedsiębiorstwo energetyczne ma 14 dni na ustosunkowanie się do złożonej reklamacji. Brak odpowiedzi w tym czasie oznacza, że reklamacja jest automatycznie uznana.

Najlepiej oszczędzać prąd

Jak zminimalizować ryzyko otrzymania gigantycznego rachunku za prąd? Oszczędzać energię. W pierwszej kolejności zaleca się wymianę starych urządzeń, na takie które posiadają wysoką klasę energetyczną. Chodzi tu szczególnie o te urządzenia, które działają przez całą dobę: lodówki, zamrażarki. Oczywiście im więcej sprzętów z wysoką klasą energetyczną, tym mniejsze zużycie energii, a tym samym mniejsze rachunki za prąd. Sporo prądu „ciągnie” także oświetlenie, dlatego specjaliści zalecają wymianę na żarówki energooszczędne. Z licznych badań wynika, że w polskich gospodarstwach domowych nadal jest sporo zwykłych żarówek, które pobierają kilkakrotnie więcej prądu od tzw. ledów. Na mniejsze rachunki za prąd składają się również drobnostki typu stand by, czyli tryb czuwania. Jeśli rozejrzymy się po naszym domu to okaże się, że urządzeń działających z tym trybem mamy sporo. Na tzw. czujkę większość z nas zupełnie nie zwraca uwagi, choć powinniśmy bo pobór przez nie energii w sumie może być spory. Tutaj jednak rozwiązanie jest proste – wystarczy zastosować listę zasilającą i do niej podłączyć urządzenia działające w trybie stand-by. Oczywiście należy wybrać tą listę, która posiada wyłącznik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *