Close

Lipiec 21, 2017

Jak obniżyć zużycie energii

Rachunek za prąd w domu cię przerasta, nie wiesz, jak obniżyć zużycie energii? Poniżej, kolejna rada o tym, jak to możesz oszczędzać na prądzie. 

Zamontuj żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne zużywają do 80% mniej energii niż ich tradycyjny odpowiednik. Obecnie odstraszać może ich dosyć wysoka cena zakupy (około 30zł) ale z pewnością taki zakup zwróci nam się bardzo szybko. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że żarówki energooszczędne potrafią działać do 10 razy dłużej, ale pod warunkiem, że będziemy je właściwie użytkować.

Przykład: tradycyjna żarówka 100W vs żarówka energooszczędna 18W (dająca tyle samo światła), działające 5 godzin dziennie.

  • żarówka tradycyjna, będzie nasz kosztować 0,1214zł dziennie / 3.6zł miesięcznie / 43zł rocznie.
  • żarówka energooszczędna, będzie nasz kosztować 0,021zł dziennie / 0,6zł miesięcznie / 7,8zł rocznie.

Należy pamiętać, że w domu nie pali się tylko jedna, a średnio 3 żarówki, co daje odpowiednio 130zł i 23zł rocznie.

Wniosek: W ciągu roku zaoszczędzimy ponad 110zł

O czym należy pamiętać?

Ważne jest, aby żarówki energooszczędne montować w pomieszczeniach w których światło pali się w sposób ciągły. Nie należy ich montować w pomieszczeniach, gdzie światło włączamy i wyłączamy kilkanaście razy dziennie np. w łazience

Przyszłością są żarówki oparte na technologii LED

Są one już dostępne w naszych sklepach, ale odstrasza ich wysoka cena (około 40zł) – dodajmy, cena nieadekwatna do ceny ich wyprodukowania. Cena produkcji takiej świetlówki jest stosunkowo niska, ale producenci chcą na tej “nowości” zarobić. Sam dałem się skusić na zakup 2 takich żarówek 🙂

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Tego typu żarówki doskonale nadają się np. do przedpokoju, gdzie mamy podwieszany sufit i światła punktowe (halogenowe). Zmieniając żarówki na LED, płacimy około 10x mniej za prąd. U mnie w domu, dwie takie żarówki palą się przez ponad 10 godzin dziennie, a kosztuje mnie to tylko 5zł rocznie.

Żarówka LED zużywa 3W prądu, gdy jej tradycyjny odpowiednik aż 30W, dając przy tym tyle samo światła.

Wyłączaj z gniazdka niektóre urządzenia

Prawie każdy z nas ma w domu telewizor, DVD lub video. Nawet wyłączne (na tzw. stand-by) potrafią one zużywać od kilku do kilkudziesięciu Watów energii. Taka sama sytuacja dotyczy innych urządzeń. Jeżeli masz np. lampkę halogenową na biurko, to przy jej wyłączaniu, transformator który zamienia napięcie 230V na 12V zużywa około 14W energii. Takich urządzeń w domu jest wiele.

Wyłączają te urządzenia z gniazdka na noc, możemy zaoszczędzić nawet ponad 100zł rocznie.

Do tego wszystkiego dochodzą inne czynności, które znacznie wpłyną na stan naszego portfela.

staraj się wstawiać pranie tylko wtedy, gdy pralka jest całkowicie wypełniona. Nie ma sensu wstawiać prania jeżeli pralka jest wypełniona np. w połowie, chyba że ma specjalny program. Pamiętaj, że pralka pobiera do prania zimną wodę i musi ją nagrzać do odpowiednią temperaturę.

  • w czajniku elektrycznym gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz
  • staraj się prasować większą ilość rzeczy na raz
  • ustaw lodówkę na max. 4 w 7 stopniowej skali

Te i inne czynności pozwolą ci dodatkowo zaoszczędzić ponad 100zł rocznie.

Z naszych wyliczeń wynika, że możesz zaoszczędzić energię elektryczną za ponad 300zł rocznie. Czy to mało, czy dużo? Wyobraź sobie, że przez dwa miesiące w roku nie płacisz za prąd. Myślę, że warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *