Close

Marzec 29, 2017

Jak oszczędzać na prądzie – akcyza

Nie wszyscy wiedzą, że koszt energii elektrycznej to nie tylko jeden składnik, to wiele elementów. Na rachunku za prąd pojawiają się także koszty dystrybucji, usługi dostarczania energii do naszych domów oraz  koszt obrotu energią,  czyli sprzedaży. Ta ostatnia pozycja to koszt m.in. wyprodukowania energii, certyfikatów jej pochodzenia oraz podatek akcyzowy oraz marża dla sprzedawcy. Niestety, w Polsce podatek akcyzowy jest  jednym z wyższych w Unii Europejskiej, jak podaje wnp.pl generuje wysokie koszty dla przedsiębiorstw.  Gdzie więc musimy szukać możliwości obniżenie kosztów energii elektrycznej?

Akcyza na prąd

W innych krajach Unii Europejskiej minimalna wysokość stawki podatku akcyzowego na energię elektryczną dal firm wynosi 0,5 euro za MWh. To jakieś 4 złote. Chociaż nie jest u nas tak źle jak w  Holandii, gdzie wysokość podatku dla odbiorców biznesowych zużywających do 10 MWh energii wynosi 100,7 euro/MWh.  Nie lepiej jest patrząc na ranking cen prądu we Francji, gdzie za akcyzę palić się – 22,5 euro, Niemcy – 15,37 euro, Austria – 15 euro, Włochy – 12 euro, Finlandia 7,03 euro. Polska z podatku akcyzowego za opodatkowanie energii elektrycznej pobiera 4,71 euro. Tym samym zajmujemy w Unii Europejskiej 8. miejsce pod względem wysokości stawki podatku akcyzowego na energię elektryczną.

Akcyzę odprowadzają przedsiębiorstwa sprzedażowe, które szukają oszczędności w tym obszarze. Chociaż podatek ten jest widoczny na naszych rachunkach, to firma handlująca energią musi wcześniej wpłacić go do skarbu państwa. Od nas pieniądze dostaną kiedy zapłacimy rachunek za energię, a z tym mamy przecież problemy. Dodatkowo akcyzę płaci się od całości zakupionego wolumeny, który poszczególni odbiorcy wybiorą dopiero na przestrzeni lat. Problemem jest wysokość akcyzy w dużych zakładach, gdzie akcyza nie jest wliczana w cenę 1 kWh czy raczej cenę 1 MWh. Jak podaje wnp.pl, polska firma zużywająca 15 GWh energii elektrycznej rocznie, w ramach podatku akcyzowego zasila budżet państwa kwotą 300 tys. zł, bowiem wysokości  akcyzy to 20 zł za każdą MWh.  Kalkulacje cen dla tak dużych podmiotów nie zawierają akcyzy, to odrębny koszt, dlatego liczy się nie tylko uzyskanie preferencyjnej stawki za energię, ale i poszukiwanie nowych rozwiązań oszczędności na prądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *